Заступник керівника Офісу Президента України Вадим Пристайко під час брифінгу 16 липня розповів про результати переговорів зовнішньополітичних радників глав країн та урядів Нормандського формату, які відбулися у Парижі 12 липня.
За його словами, незважаючи на фундаментальні відмінності у поглядах української та російської сторони щодо причин війни на Донбасі, було досягнуто певних домовленостей. Зокрема, вони стосуються припинення вогню – так званого хлібного перемир’я. Вадим Пристайко нагадав, що нинішнє припинення вогню буде вже дев’ятнадцятим з початку війни, тому зараз завдання – забезпечити його сталість.
«Щоб ми могли остаточно припинити стріляти й тим самим виконати перший пункт Мінських домовленостей», – зазначив він.
Крім того, досягнуто домовленості щодо розведення сил і розмінування Станиці Луганської та ще двох попередньо погоджених ділянок, а також визначено наступні території.
«Протягом місяця домовилися здійснити обмін певної кількості наших бранців. Президент Зеленський говорив про 10 на 10, 15 на 15. Ми не замикаємося на кількості людей – наше завдання зараз обміняти, повернути своїх людей додому й розблокувати процес «всіх на всіх», – розповів заступник керівника Офісу Президента. Він нагадав, що завтра відбудеться зустріч Тристоронньої контактної групи у Мінську, крім того, уповноважений Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова перебуває у Москві.
«Завдання радників глав держав і урядів – зрушити з мертвої точки переговорний процес різних підгруп», – додав Вадим Пристайко.
На уточнення від журналістів щодо можливості зустрічі глав держав і урядів Нормандського формату Вадим Пристайко зазначив, що зовнішньополітичні радники ще мають зустрітися, щоб оцінити прогрес домовленостей, досягнутих у липні.
«Плануємо це зробити в кінці літа. Справді обговорювалося, коли наші лідери зможуть зустрітися. Загальна думка – це має відбутися максимально швидко. Але ми не можемо проводити зустрічі лідерів, якщо не будемо бачити виконання досягнутих домовленостей», – сказав він.
Вадим Пристайко також зазначив, що неодноразово озвучувалися ініціативи щодо розширення Нормандського формату. Як відомо, по це у своєму зверненні говорив Володимир Зеленський, пропонуючи залучити до переговорів Президента США Дональда Трампа та Прем’єр-міністра Великої Британії. Однак поки офіційні запрошення лідерам інших країн не надсилалися.
«Нормандський формат – не Біблія. Так само, як і Мінський формат. Ми не можемо нескінченно працювати в рамках цих форматів, якщо вони не приносять миру на нашу землю. Якщо ми побачимо й переконаємося, що ці формати вичерпали себе, то шукатимемо інші. Це те, про що в загальних рисах намагався дати сигнал Президент Зеленський», – наголосив він.