Президент України Володимир Зеленський за місяць здійснив чотири закордонних візити, і всі вони стали дуже результативними для нашої держави. Про це заявив заступник керівника Офісу Президента Ігор Жовква в коментарі інформаційному агентству «Інтерфакс-Україна».
«В яку б країну ми не приїжджали, ми фактично відкривали політичний сезон. І всі говорять про те, що це перший візит Президента іншої держави після пандемії коронавірусу. Так було в Австрії. Так було у Словаччині. Так було в Британії – перша зустріч для королівської родини з іноземним лідером. Така тенденція, думаю, буде й надалі», – зазначив Ігор Жовква.
Також пройшов саміт Україна – ЄС у Брюсселі. А наприкінці цього тижня відбудеться ще один закордонний візит Президента України до нашого стратегічного партнера – Туреччини. Тож, як зауважив Ігор Жовква, за календарний місяць Володимир Зеленський здійснить п’ять закордонних візитів і прийме Президента іншої країни.
Заступник керівника Офісу Глави держави зазначив, що закордонні візити Президента України є дуже результативними, адже підписується низка важливих документів.
Так, в Австрії були підписані угоди з регіонами України, а також угоди, спрямовані на допомогу з боку австрійської компанії у лікуванні онкохворих українських дітей.
«З Австрією ми дуже тісно говорили про інфраструктуру. Австрія відома своєю спроможністю в інфраструктурі, у дорожньому будівництві, і ми цьому також присвятили значну увагу. Ми говорили про можливість залучення Австрії до будівництва доріг, тунелів. Ми говорили про те, що Австрія може долучитися до медичної галузі України. Ми говорили про проект побудови госпіталю в одній із прикордонних областей України. Це може бути Луганщина», – розповів він.
Також, за словами Ігоря Жовкви, на австрійському бізнес-форумі за участю Володимира Зеленського були присутні представники компаній, які або вже працюють в Україні, або мають намір прийти в нашу країну. І кожна компанія висловлювала свої пропозиції, які були зафіксовані й опрацьовуватимуться відповідним чином.
Найважливішим результатом візиту Президента України до Словаччини стало підписання угоди щодо розблокування роботи аеропорту в місті Ужгороді, заявив Ігор Жовква.
«Це непроста угода, ми довгий час вели переговори щодо неї. Свого часу з незрозумілих причин вона була прострочена – не продовжена, тому довелося фактично відновлювати її роботу», – зауважив заступник керівника Офісу Глави держави.
За його словами, цей документ дасть змогу відновити повноцінну роботу ужгородського аеропорту. Потрібно укласти ще два протоколи, і вже з початку наступного року повітряні судна літатимуть з цього аеропорту, щоб мешканці Закарпаття не почувалися відрізаними.
Друга важлива угода, підписана у Словаччині, стосувалася мультимодальних залізничних перевезень.
Ігор Жовква наголосив, що Угода про політичне співробітництво, вільну торгівлю та стратегічне партнерство, яку підписали Україна та Велика Британія, є унікальною.
«Такий блок, який пов’язував би політичне співробітництво, вільну торгівлю та стратегічне партнерство, є унікальним. Такої угоди у Великої Британії немає з жодною іншою країною світу», – сказав заступник керівника Офісу Президента.
За його словами, подібні угоди з іншими країнами Велика Британія підписувала на рівні міністрів, а Угоду з Україною підписував особисто Прем’єр-міністр Борис Джонсон.
«У цьому випадку Прем’єр-міністр Джонсон висловив бажання особисто підписати цю Угоду від імені уряду Великої Британії. Відповідно, від імені України Угоду підписав Президент Володимир Зеленський», – зазначив Ігор Жовква.
Заступник керівника Офісу Президента зауважив, що Велика Британія надає дуже великого значення поняттю стратегічного партнерства.
«Україна пройшла таку перевірку і стала справжнім стратегічним партнером Великої Британії», – наголосив він.
Згідно з Угодою, запроваджується діалог стратегічного партнерства на рівні Прем’єр-міністра Великої Британії та Президента України.
«Це означає, що вони регулярно зустрічаються й обговорюють найважливіші безпекові та стратегічні питання не лише двостороннього співробітництва, а й питання регіонального співробітництва, світової безпеки тощо», – сказав Ігор Жовква.
Також Угода передбачає продовження військово-оборонної співпраці між Україною та Великою Британією.
«Недарма напередодні підписання Угоди про стратегічне партнерство відбулося підписання меморандуму про розбудову Військово-Морських сил України завдяки Великій Британії», – наголосив заступник керівника Офісу Президента.
Відповідно до Угоди, сторони готові розпочати діалог у сфері міграції та вільного руху осіб.
«Ця стаття є підставою для довгоочікуваного започаткування діалогу щодо безвізового режиму для громадян України, які подорожують до Великої Британії. Цей діалог уже почався: у рамках візиту зустрічалися міністри внутрішніх справ, і вони почали цей діалог», – зазначив Ігор Жовква.
Крім того, Угода захищає права трудових мігрантів з України, які працюють у Великій Британії.
За словами заступника керівника Офісу Президента, за основу торговельної частини Угоди з Великою Британією взято положення Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
«Там залишилися ті товарні позиції, які були в Угоді про асоціацію, і більшість позицій щодо товарів. Наприклад, 98% української продукції буде постачатися до Великої Британії без квот і мит», – наголосив Ігор Жовква.