Юридичні радники Європейської комісії, Європейської служби зовнішніх справ, Ради Європи, України та 37 держав визначили ключові параметри для створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України, а також найважливіші елементи проєкту статуту Шумана – основного юридичного документа, що регулюватиме діяльність трибуналу. Українську делегацію на зустрічі очолила заступниця керівника Офісу Президента Ірина Мудра.
«Це стосується не тільки України. Це про глобальну справедливість і повідомлення, яке ми надсилаємо світу. Ось чому ми хочемо, щоб спеціальний трибунал був успішним, і тому ми просимо тих, хто зацікавлений у порятунку світового порядку, приєднатися до нас у справі справедливості. Запуск трибуналу доведе, що ми серйозно ставимося до забезпечення миру та міжнародного права, що винуватці злочину агресії будуть покарані, а справедливість буде відновлена», – сказала Ірина Мудра.
Після початку роботи трибунал матиме повноваження притягати до відповідальності російських політичних і військових керівників, які несуть найвищу відповідальність за злочин агресії.
«Коли Росія вирішила порушити кордони України, знехтувавши Статутом ООН, вона скоїла один із найтяжчих міжнародних злочинів – злочин агресії. Тепер наближається справедливість. Справедливість для України. Ми заклали правові основи для створення спеціального трибуналу», – зауважила Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе назвав результати сьогоднішньої зустрічі прогресом, який відчуватимуть також наступні покоління українців.
«Створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України в межах Ради Європи дасть змогу нашим міжнародним партнерам, зокрема Україні та Європейському Союзу, повною мірою використати наш досвід і знання в захисті прав людини та верховенства права в усьому світі», – додав Ален Берсе.