Президент:

Офіс:

Президент:

Офіс:

Президент України

Андрій Єрмак: Санкції проти Росії мають бути такими, що змусять її припинити цю жахливу війну

21 квітня 2022 року - 23:18

Андрій Єрмак: Санкції проти Росії мають бути такими, що змусять її припинити цю жахливу війну

Головна мета санкцій проти Росії та нових пропозицій щодо їх посилення полягає в тому, щоб змусити агресора припинити цю жахливу війну проти України. Про це сказав керівник Офісу Президента Андрій Єрмак під час презентації Плану дій щодо посилення санкцій проти Російської Федерації (текст дивіться тут), який напрацювала міжнародна експертна група Єрмака-Макфола.

«Оскільки війна триває, Росія продовжує вбивати українців і руйнувати наші міста, очевидно, що цих санкцій недостатньо. Потрібно зупинити всі механізми, які живлять цю воєнну машину», – наголосив він.

Керівник Офісу Глави держави нагадав, що кілька тижнів тому Президент України Володимир Зеленський виступив з ініціативою щодо необхідності оцінки ефективності санкцій проти Росії та пошуку шляхів їх подальшого посилення. Андрій Єрмак запропонував створити експертну групу з найсильніших міжнародних та українських фахівців, які три тижні працювали над цим завданням.

Він розповів, що запропонований документ містить десять кроків для посилення санкційного тиску на РФ у порядку пріоритетності. Насамперед це повне ембарго на російський газ і нафту, надходження грошей, сплачених за нафту й газ, на рахунки умовного зберігання (escrow), тобто ці кошти не потраплятимуть до Росії й не будуть спрямовуватися на фінансування цієї війни.

У фінансовій сфері йдеться про тотальні, тобто із замороженням активів, санкції проти всіх банківських установ Росії та Білорусі. Паралельно весь демократичний світ має посилювати торговельні обмеження щодо російських товарів.

«Важливим санкційним чинником є також визнання Росії та Білорусі державами – спонсорами тероризму, а російської армії та політичних партій – терористичними організаціями. Також запропоновано включення Росії до чорного списку FATF», – зазначив Андрій Єрмак.

За його словами, передбачено й розширення персональних санкцій проти російських посадовців та їхніх сімей, провідних членів політичних партій, менеджменту державних корпорацій. Необхідним є посилення санкційного тиску щодо кремлівських пропагандистів.

Окремо керівник Офісу Президента наголосив на важливості підвищення прозорості фінансових і торговельних операцій, спрямованої на перешкоджання торгівлі та інвестиціям у Росію, та одночасного поглиблення відповідної координації між союзниками й партнерами.

Ще одним важливим пунктом є впровадження засобів вторинних санкцій проти фізичних та юридичних осіб, які надаватимуть Росії й Білорусі послуги для обходу обмежувальних заходів. Андрій Єрмак зазначив, що потрібно переглянути дозволені зараз операції, інакше не вдасться досягти необхідного ефекту.

Директор Інституту міжнародних досліджень Фрімана-Споглі (FSI), екс-радник Президента США з питань національної безпеки Майкл Макфол наголосив, що дуже багато кроків щодо санкцій залишаються нереалізованими.

«Ми зазначили дуже реалістичні дієві кроки, що можуть бути здійснені урядами. Наприклад, такі ідеї, як запровадження нових тарифів для російських продуктів або заходи стосовно escrow-рахунків», – сказав він.

Майкл Макфол переконаний, що Росія має бути визнана державою – спонсором тероризму, оскільки її нинішні дії в Україні набагато більше вписуються у визначення тероризму, ніж дії країн, які вже мають такий статус.

Також, за його словами, є ще сотні фізичних та юридичних осіб, щодо яких мають бути застосовані санкції.

Екс-радник Президента США повідомив, що експерти мають намір і далі активно працювати над питанням вторинних санкцій.

Андрій Єрмак подякував всім експертам, які взяли участь у підготовці Плану дій щодо посилення санкцій проти Росії.

«Цей документ стане фундаментом для подальшої роботи уряду України щодо посилення санкційного тиску на Російську Федерацію. І ми пропонуємо нашим партнерам взяти цей список як основу для подальших кроків на цьому напрямку. Лідери багатьох країн чекають на цей документ», – сказав він.